Początki Akademii Chóralnej „in terra pax” sięgają 1991 roku, kiedy to z inicjatywy dyrygentów – Ludwika Güttlera, Wolfganga Ungera, Wernera Pfaffa, Volkera Schmidta-Gertenbacha, Jana Szyrockiego i superintendenta Hansa-Petera Hartiga powstała Polsko-Niemiecka Akademia Chóralna „in terra pax”. Patronat nad nią objęli prezydenci Polski i Niemiec. Długoletnim dyrektorem artystycznym Akademii był prof. Jan Szyrocki.
Polsko-Niemiecka Akademia Chóralna „in terra pax” swoją działalność zainaugurowała 30 czerwca 1991 roku, koncertem rozpoczynającym 26. Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach.
Akademia w swoich założeniach nawiązywała do inicjatywy Stowarzyszenia Młodzieży Niemieckiej (DJV), realizującej ideę zbliżenia między narodami: polskim i niemieckim. „In terra pax” – przygotowując i wystawiając dzieła europejskiej literatury chóralnej – budowała porozumienie między młodymi ludźmi z Polski i Niemiec. Młodzi śpiewacy, zapraszani do realizacji projektu, byli „zwiastunami porozumienia” rozprzestrzenianego przy współudziale wybitnych zespołów i dyrygentów.
Z czasem idea zbliżenia tylko między narodami mieszkającymi po obu stronach Odry, przestała wystarczać. Przez lata krąg uczestników Akademii nieustannie się rozszerzał nie tylko o zespoły z miast niemieckich i polskich, ale również przyjaciół chóralnych z Francji, USA i Słowacji. Biorąc pod uwagę fakt, że organizowane dotychczas warsztaty chóralne cieszyły się i nadal się cieszą ogromnym zainteresowaniem ze strony chórzystów z Polski, Niemiec, ale także i z innych krajów Europy, podjęto decyzję o zakresu i nadaniu Akademii rangi międzynarodowej.
W 2009 roku zmieniono nazwę Akademii z Polsko-Niemieckiej na Międzynarodową Akademię Chóralną “in terra pax”.
Spotkania śpiewaków z Polski, Niemiec oraz z Francji dalej mają służyć zadaniu porozumienia między narodami, jako mądrej inwestycji w przyszłość Europy.
W 2023 roku, odbyła się 32. edycja Akademii.